Nagyon bejöhet Orbán Viktor legújabb terve – új időszámítás veheti kezdetét
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet.
A gyes? Olyan, mint egy friss fuvallat – hallhatták a résztvevők egy édesapa szájából, akinek a konferencián telt első munkában töltött napja 10 hónap gyesen töltött idő után.
A vallomás a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom Apa (is) csak egy van! című konferenciájának kerekasztal beszélgetésén hangzott el. A beszélgetés résztvevői olyan vállalati kulcsfigurák és vállalakozók, akik – Magyarországon még szokatlan módon – akár a gyes igénybevételével, akár munkarendjük drasztikus átszervezéssel, feleségüket helyett vagy mellett oroszlánrészt vállalnak, vállaltak a kisgyermekgondozásból.
A résztvevők:
Janositz Balázs (cipoplaza.hu – Interim CEO),
Koharek András (ARTudásmenedzsment – ügyvezető),
Körmendi Tamás (Kőta Bt.– ügyvezető),
Szőcs László (Diageo – HR igazgató).
A kérdező, moderátor Ujvári Enikő Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom munka-magánélet munkacsoport vezetője volt.
Vajon mi visz rá vállalati kulcsembereket, jól működő karrierrel rendelkező férfiakat arra, hogy gyermekeikkel otthon maradjanak?
Feleségük karrierjének a támogatása minden esetben része volt a döntésnek. Körmendi Tamás gondolatához csatlakozva megerősítették, hogy saját gyermekkori élményeik, a testvéreikért vállalat felelősség adta az alapját annak a hozzáállásnak, ami miatt könnyű volt belevágni ebbe a gyermekfókuszú életformába. A résztvevők egyike bevallotta, hogy ő egy nagy cég egyik vezető beosztású kollégájaként a kiégés első jeleit tapasztalta magán, amikor egy éves visszavonulását megtervezte. Ezen időszak alatt még csak meg sem hallgatta a fejvadászok állásajánlatait.
Vajon hogyan fogadta szűkebb és tágabb környezetük ezt a hírt? Találkoztak-e előítéletekkel, értetlenséggel?
A feleségükkel ez egy közös döntés, egyszerű ésszerűség volt. A tágabb családban azonban már előfordulnak csodálkozó reakciók, elsősorban az idősebb generáció részéről. „És akkor most tényleg te mosol?” – érkezett a sajnálkozó telefonos kérdés a tágabb környezetből, de ezek a hangok végül elcsitultak. Sőt férfi kollégáik sok esetben irigykedve néznek rájuk. Csodálkozó szemek vizsgálták őket az első óvodai szülői értekezleteken vagy virágültetéseken is, de idővel megszaporodtak az apukák ezeken az alkalmakon.
Úgy tapasztalják, hogy gyermekeik számára fontos az, hogy sokat lehetnek, lehettek együtt az apjukkal. A férfiak másképp élik meg a nevelési helyzeteket - jelentette ki Szőcs László. Azt tapasztalják, hogy az otthon lévő hölgyekhez képest ők jobban megtalálják az egyensúlyt az önátadás és a magukra szánt idő között. A hölgyek hajlamosabbak teljesen lemondani saját szükségleteikről, ami hosszabb távon a testi-lelki kimerülésükhöz vezethet.
Mit tanultak ezek az édesapák otthon?
Sütni, főzni, mosni – ezzel megmosolyogtatva környezetüket, de igazságtalanul sok dicséretet is kivívtak ezzel a maguk számára. Ezek mellett azonban sokat fejlődtek olyan képességeik is, amelyeknek komoly hasznát látják a munkahelyen is. Amikor például meg kell fejteni, hogy miért nem akar ma zoknit felvenni a gyermek a gumicsizmába, akkor az okfeltáró, rávezető beszélgetésben lehet izmosodni, vagy az üzleteben a „miért nem vesszük ezt most meg” témájú beszélgetésben fejlődik az érvelés képessége.
Koharek András kiemelte, hogy ő sokkal alaposabban és pontosabban tudja átadni a feladatokat és az elvárásokat kollégái felé, ezzel sok félreértést és felesleges munkát tudnak elkerülni. Azóta erősödött a távmunka, otthon végzett munka intézménye a szervezetben, hiszen saját bőrén tapasztalta annak működőképességét, illetve azt is milyen feltételek mellett működhet ez jól.
Mind kiemelték a logisztikai és szervezői képességeket, melyek elengedhetetlenek a családi élet működtetésénél és a munkahelyeken is. Szőcs László külön kiemelte, hogy HR vezetőként jelenlegi munkahelyén komoly családbarát, visszafogadást segítő lépéseket tudott bevezetni saját élményei által megerősödve, bár a témát mindig is sajátjának érezte.
Janositz Balázs bevallotta, kisfiától is tanulja, hogy férfiként hogyan tudja még hatékonyabban kifejezni érzelmeit.
Megérte-e és ajánlanák-e másoknak, kinek ajánlanák, hogy kipróbálja apaként a gyest?
Erre a kérdésre egyöntetű volt a válasz: minden apának szívből ajánlják. Természetesen az, hogy milyen formában lehetséges ennek a kereteit megteremteni, az egyéni helyzettől függ.
Mit jelentett a gyermekeikkel töltött idő ezeknek a férfiaknak?
Erre a kérdésre ilyen válaszok hangzottak el: „Friss fuvallatot”, „Lehetőséget, hogy poraimból összeszedhessem magam”, „Esélyt, hogy kidobhassam a telefonomban összegyűlt 700 kontaktot”, „Visszahozhatatlan élményeket a gyermekeimmel”, „A házimunka megbecsülését”, „Tanulást, hatékonyabb munkavégzést a munkahelyemen”.